MOCNE PODSTAWY, czyli co nie co o MARKERZE
Od początku życia ciągle się czegoś uczymy:
Stawiania kroków, które są bazą do chodzenia.
Słów, będących częścią mowy.
Tabliczki mnożenia i zasad wykonywania działań, by móc rozwiązywać zadania matematyczne.
W sportach sposobu odbijania piłki czy utrzymywania się na desce, aby móc z czasem wykonywać trudniejsze akrobacje.
Przepisów ruchu drogowego i zmiany biegów, aby jeździć samochodem po różnych drogach.
Wszystkie czynności potrzebują MOCNYCH PODSTAW, aby były poprawnie, sprawnie i bezpiecznie wykonywane. Podobnie w pracy i życiu z psem. Warto zbudować solidne podstawy trybu pracy, będące bazą nie tylko do nauki zachowań na hasło, ale wyłapywania dobrych działań na co dzień.
Mowa tu o stałym schemacie zaznaczania psu prezentowanego przez niego zachowania, które chcemy wzmocnić. Technika ta polega na komunikowaniu się z psem przy użyciu bodźca pomostowego, tak zwanego MARKERA, którym idealnie w czas (o timingu pisałam tu: https://www.facebook.com/908527115976089/posts/1133754370120028/ ) potwierdzamy wykonanie przez psa upragnionej przez nas czynności i sygnalizujemy pojawienie się nagrody (opcje nagród znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/dogsnutszyciewzgodziezpsem/videos/553601568404223/ ).
Markerem może być krótkie słowo, takie jak ,,tak”, ,,yes”, ,,da”, ,,ok”, ,,si”, lub też kliknięcie klikerem, pstryk palcami (o ile jesteśmy w tym dobrzy), a u psów głuchych może to być nawet delikatne dotknięcie łopatki bądź płatka ucha. Aby marker działał kluczowe są tu PREPODSTAWY, czyli takie podstawy podstaw. To znaczy, że żaden pies nie rodzi się z wdrukowanym sygnałem potwierdzającym ( = markerem). Musimy psa na samym początku nauczyć, iż dany sygnał wiąże się z nagrodą. Następnie, że warto oferować zachowania, by magiczny dźwięk usłyszeć. Tym sposobem pies będzie wiedział czego od niego oczekujemy.
Klarowność w komunikacji znacząco zmniejsza ryzyko frustracji jak i bezradności, redukuje poziom pobudzenia oraz negatywnego stresu. Przekłada się to na lepsze skupienie na zadaniu oraz umożliwia organizmowi uruchomić procesy uczenia się i zapamiętywania.
Mając dobrze zbudowane podstawy w postaci schematu informowania psa czy dobrze kombinuje, możemy w punkt wyłapać i nagrodzić działanie. Dotyczy to zachowań w treningu, ale także w życiu codziennych, w tym w nowych sytuacjach, zapewniając psu poczucie komfortu i stałości.
Porządek w głowie człowieka oraz jasność informacji to stabilniejszy i pewniejszy siebie pies