Habituacja zwana socjalizacją

HABITUACJA psa w czasach kwarantanny (ludzkiej na czas pandemii)

Zmniejszony ruch uliczny oraz obowiązek zachowania dystansu to sprzyjające warunki na socjalizacja psa 👍

❔ Jak to? Czemu? Dlaczego?

Habituacja to osłabienia fi­zjologicznych i psychologicznych odpowiedzi na bodźce znane, dłużej dzia­łające.

Istnieje przekonanie, że jeśli pies nie zobaczy czegoś w okresie okna socjalizacyjnego, które wypada w pierwszych tygodniach i miesiącach życia szczeniaka to w dorosłym życiu będzie miał z tym problem. W uogólnieniu w większości przypadku zakłada się, że problem będzie objawiał się lękiem. Trzeba pamiętać, że strach to emocja, która jest dobra o ile występuje z intensywnością adekwatną do sytuacji, ponieważ ma za zadanie chronić organizm przed niebezpieczeństwami.

Oczywiście warto znać etapy rozwoju psa oraz korzystać z ciekawości jaką ma w sobie mały szczeniak. Jednakże nie trzeba wpadać w panikę, że jeśli nie odhaczymy ze szczeniakiem wszystkich punktów na liście złotej dwunastki, czyli 12-tygodniowy programu zapoznawania psa z 12 różnymi: przedmiotami, powierzchniami, miejscami, osobami, dźwiękami, zabawkami, pozycjami, pojemnikami, poruszającymi się przedmiotami, sytuacjami i innymi psami, to będzie lękowy.

Pies uczy się całe życie, jak i socjalizuje się całe życie.

Dlatego warto skupić się na jakości, a nie ilości. Na pewno kontakt z konkretną rzeczą czy miejscem o ile jest to doświadczenie, które przebiegło w sposób spokojny oparty na wyborze i zbudowało w ten sposób pozytywne skojarzenie. Często niestety wkrada się kilka błędów na skutek nadmiernych chęci, pochopnego działania, a może niewiedzy.
🐾 Za dużo, czyli skupiamy się na ilości i suchych punktach, które teoretycznie musimy zaliczyć, jednocześnie zapominając patrzeć na psa czy jest gotowy.
🐾 Z szybko, więc dochodzi do przebodźcowania psa, ponieważ ilość bodźców, na które jest wystawiany jest nieproporcjonalnie duża do czasu przeznaczonego na odpoczynek oraz możliwość powrotu organizmu do stanu równowagi.
🐾 Za blisko, co często kończy się wchodzeniem psa w strategie przetrwania, walkę, ucieczkę lub zamarcie, które na przyszłość uczą psa reagowania wcześniej i intensywniej, aby uchronić się przed niechcianą sytuacją.

Dlatego obecny czas sprzyja spokojnej socjalizacji psa, ponieważ nikt nie wchodzi w przestrzeń naszego psa. Również nie mogąc podchodzić blisko do innych zmieniany kierunku marszu przez co nie zmuszamy psa do niechcianych kontaktów. Ponadto ograniczony ruch pozwala na spokojne i stopniowe oswajanie ze światem bez nadmiernego przelania bodźcami, jak również trening w kontrolowanym środowisku.

Myślę, że pamiętając o zasadach higieny i bezpieczeństwa można znaleźć pozytywy obecnej sytuacji😉 A jeśli coś jest teraz niemożliwe to spokojnie, jest dużo czasu by jeszcze nauczyć się życia 🙂

Co Twój pies chce Ci powiedzieć? O psiej komunikacji cz.1

Co Twój pies chce Ci powiedzieć? O psiej komunikacji cz.1

Przeanalizujmy tutaj różne dźwięki, które wydobywają z siebie psy i ich znaczenia Psy, choć nie potrafią mówić w ludzkim języku, doskonale komunikują swoje emocje i intencje poprzez mowę ciała oraz wokalizację. Dźwięki, jakie wydają, pełnią kluczową rolę w ich...

Jak neurotypowość wpływa na emocje i reakcje twojego psa?

Jak neurotypowość wpływa na emocje i reakcje twojego psa?

Czym jest neurotypowość? Neurotypowość to termin wywodzący się z psychologii i neurologii, odnoszący się do typowych wzorców funkcjonowania mózgu, przetwarzania bodźców oraz interakcji ze światem. U ludzi pojęcie to stosuje się głównie w kontekście zaburzeń...

Sprawdź, jakim typem osobowości jest twój pies!

Sprawdź, jakim typem osobowości jest twój pies!

Czym jest osobowość? Osobowość to zbiór trwałych cech i wzorców zachowań, które determinują sposób, w jaki jednostka reaguje na otaczający ją świat. W psychologii człowieka osobowość jest przedmiotem intensywnych badań i opiera się na ugruntowanych modelach, takich...

Czy Twój pies jest reaktywny? Sprawdź, jak mu pomóc!

Czy Twój pies jest reaktywny? Sprawdź, jak mu pomóc!

Emocjonalny rollercoaster Wyobraź sobie spacer w słoneczny dzień. Masz nadzieję na chwilę spokoju i relaksu z Twoim psem. Nagle zza rogu wyłania się inny pies, rowerzysta lub biegacz. Twój pies napina się, zaczyna szczekać, skakać na smyczy, a Ty czujesz, jak...

Tropienie użytkowe (mantrailing): Pasja, która łączy człowieka i psa

Tropienie użytkowe (mantrailing): Pasja, która łączy człowieka i psa

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest widzieć świat nosem swojego psa? Tropienie użytkowe, czyli mantrailing, daje niepowtarzalną okazję, by nie tylko zgłębić tę tajemnicę, ale także nawiązać jeszcze silniejszą więź ze swoim czworonożnym przyjacielem. To coś...

Specjalistyczna wiedza, indywidualne podejście i wsparcie mentalne podczas drogi budowania relacji z Twoim psem.

Co nie co o mnie:

Nazywam się Michalina Stolińska.

Jestem dyplomowaną trenerką, zoopsychologiem i instruktorką rally-o. Obecnie uczestniczę w kursie instruktorskim Pro-Canine.

Najbardziej cenię życie z psami tak po prostu i ich fascynującej komunikacji. Uważam, że życie w zgodzie z psem opiera się na relacji, zrozumieniu, wyborze oraz zaufaniu. Nieustannie zdobywana wiedza pozwala mi profesjonalnie i holistycznie podejść do pracy z psami przy użyciu metod bez użycia przemocy. Swoją wiedzą na bieżąco aktualizuję w czasie kursów, seminariów, szkoleń i wykładów związanych z szeroko pojętą tematyką psów, psich sportów, komunikacją i relacją psio-ludzką, psychologią oraz kynologią.

Przez 9 lat miałam szczęście bycia przyjaciółką berneńskiego psa pasterskiego – Astra, będącego symbolem mojej miłości do dużych psów. Właśnie dzięki niemu ,,zeszłam na psy” oraz zaczęłam zagłębiać tematykę związaną z psami oraz próbować różnych aktywności, a także spojrzeń na świat oczami psa.

Aktualnie jestem przewodniczką hovawart – Brego, który jest nowym życiowym wyzwaniem oraz powodem poszukiwania nowych metod pracy.
Przez najbliższych jestem postrzegana jako osoba zawsze uśmiechnięta, tryskająca optymizmem z nieskończonymi pokładami energii i miłością do czekolady.