Mój pies już taki jest…

Łatka, nalepka, etykiety, a może spojrzenie stereotypowe, czyli pies oczami innych.

Patrz jaki niegrzeczny pies, bo nie chce iść dalej, a ten pies akurat się czegoś przestraszył.
Patrz jaki niegrzeczny pies, bo szczeka na przechodnia za swoim płotem, a ten pies po prostu czuje się zagrożony i broni domu.
Patrz jaki niegrzeczny pies, bo ciągnie na smyczy, a ten pies akurat wywąchał jakiś interesujący zapach w krzakach.
Patrz jaki niegrzeczny pies, bo nie reaguje na wołanie właściciela, a może ten pies jest dopiero drugi dzień w nowym domu i jeszcze nie nauczył się nowego imienia.
Patrz jaki niegrzeczny pies, bo nie chce wejść do weterynarza, a ten pies zwyczajnie się boi.

Patrz jaki niegrzeczny pies…

A może pozorne:
Patrz, ale grzeczny pies – a to pies przyklejony do nogi swojego przewodnika, bo boi się świata.
Patrz, ale grzeczny pies – a to pies, który jest karany za wąchanie, więc że strachu boi się nawet załatwić.
Patrzy, ale grzeczny pies – a to pies, który między sierścią ma ukrytą obroże elektryczną.
Patrz, ale grzeczny pies – a to pies, który jest w ciągłym treningu i nie może nawet powąchać mijanego słupka.

Patrz. I spróbuj zobaczyć świat z perspektywy tej drugiej strony.

Jest to trudne, dlatego tak szybko etykietujemy ludzi i ich psy , jak i sami dostajemy łatkę. A to co widać na zewnątrz nie jest takie proste jak się wydaje. Może ktoś codziennie wkłada ogrom energii oraz dobra w pracę z tym swoim ,,niegrzecznym ‘’ psem i są postępy, codziennie malutki kroczek do przodu, a krytyka może diametralnie popchnąć ten psio-ludzki duet w przepaść, z której trudno będzie się wspinać powrotnie do góry.

Dlatego warto słuchać tych, którzy mają coś mądrego do powiedzenia i dają wsparcie, a nie tych co tylko krytykują.

Bądź dobry, pracuj ze swoim psem i CIESZ SIĘ Z MAŁYCH RZECZY 😊

Co Twój pies chce Ci powiedzieć? O psiej komunikacji cz.1

Co Twój pies chce Ci powiedzieć? O psiej komunikacji cz.1

Przeanalizujmy tutaj różne dźwięki, które wydobywają z siebie psy i ich znaczenia Psy, choć nie potrafią mówić w ludzkim języku, doskonale komunikują swoje emocje i intencje poprzez mowę ciała oraz wokalizację. Dźwięki, jakie wydają, pełnią kluczową rolę w ich...

Jak neurotypowość wpływa na emocje i reakcje twojego psa?

Jak neurotypowość wpływa na emocje i reakcje twojego psa?

Czym jest neurotypowość? Neurotypowość to termin wywodzący się z psychologii i neurologii, odnoszący się do typowych wzorców funkcjonowania mózgu, przetwarzania bodźców oraz interakcji ze światem. U ludzi pojęcie to stosuje się głównie w kontekście zaburzeń...

Sprawdź, jakim typem osobowości jest twój pies!

Sprawdź, jakim typem osobowości jest twój pies!

Czym jest osobowość? Osobowość to zbiór trwałych cech i wzorców zachowań, które determinują sposób, w jaki jednostka reaguje na otaczający ją świat. W psychologii człowieka osobowość jest przedmiotem intensywnych badań i opiera się na ugruntowanych modelach, takich...

Czy Twój pies jest reaktywny? Sprawdź, jak mu pomóc!

Czy Twój pies jest reaktywny? Sprawdź, jak mu pomóc!

Emocjonalny rollercoaster Wyobraź sobie spacer w słoneczny dzień. Masz nadzieję na chwilę spokoju i relaksu z Twoim psem. Nagle zza rogu wyłania się inny pies, rowerzysta lub biegacz. Twój pies napina się, zaczyna szczekać, skakać na smyczy, a Ty czujesz, jak...

Tropienie użytkowe (mantrailing): Pasja, która łączy człowieka i psa

Tropienie użytkowe (mantrailing): Pasja, która łączy człowieka i psa

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest widzieć świat nosem swojego psa? Tropienie użytkowe, czyli mantrailing, daje niepowtarzalną okazję, by nie tylko zgłębić tę tajemnicę, ale także nawiązać jeszcze silniejszą więź ze swoim czworonożnym przyjacielem. To coś...

Specjalistyczna wiedza, indywidualne podejście i wsparcie mentalne podczas drogi budowania relacji z Twoim psem.

Co nie co o mnie:

Nazywam się Michalina Stolińska.

Jestem dyplomowaną trenerką, zoopsychologiem i instruktorką rally-o. Obecnie uczestniczę w kursie instruktorskim Pro-Canine.

Najbardziej cenię życie z psami tak po prostu i ich fascynującej komunikacji. Uważam, że życie w zgodzie z psem opiera się na relacji, zrozumieniu, wyborze oraz zaufaniu. Nieustannie zdobywana wiedza pozwala mi profesjonalnie i holistycznie podejść do pracy z psami przy użyciu metod bez użycia przemocy. Swoją wiedzą na bieżąco aktualizuję w czasie kursów, seminariów, szkoleń i wykładów związanych z szeroko pojętą tematyką psów, psich sportów, komunikacją i relacją psio-ludzką, psychologią oraz kynologią.

Przez 9 lat miałam szczęście bycia przyjaciółką berneńskiego psa pasterskiego – Astra, będącego symbolem mojej miłości do dużych psów. Właśnie dzięki niemu ,,zeszłam na psy” oraz zaczęłam zagłębiać tematykę związaną z psami oraz próbować różnych aktywności, a także spojrzeń na świat oczami psa.

Aktualnie jestem przewodniczką hovawart – Brego, który jest nowym życiowym wyzwaniem oraz powodem poszukiwania nowych metod pracy.
Przez najbliższych jestem postrzegana jako osoba zawsze uśmiechnięta, tryskająca optymizmem z nieskończonymi pokładami energii i miłością do czekolady.