Zabawa, ah, zabawa

ZABAWA

nie zawsze jest oczywistą aktywnością pojawiającą się w relacji pies – człowiek…

Wynika to z faktu, iż wszystko zaczyna się w głowie. Poprzez zabawę poznajemy siebie nawzajem i tworzymy więź. Jednakże, aby w ogóle do tej aktywności doszło to między osobnikami musi być pewna relacja. Inaczej nie dojdzie do zabawy społecznej, ale do zwykłych mechanicznych zachowań.

Do prawdziwej zabawy między dwoma osobnikami dochodzi w momencie, gdy ich umysły zgrają się i połączą ze sobą.
Dlatego zabawa jest trudna.

U małych szczeniaczków zabawa z rodzeństwem lub członkami stada jest czymś naturalnym, ponieważ jest to sposób na rozładowanie energii oraz budowanie kompetencji społecznych i komunikacji. W okresie szczeniakowych zabaw dochodzi do inhibicji gryzienia, czyli zahamowania gryzienia, a także poznawania swoich możliwości.

U dorosłych psów zabawa również odgrywa ważną rolę. Podczas zabawy pies tworzy strategie radzenia sobie, to jest umiejętności dostosowania zachowania do sytuacji. Ponadto zwycięstwa w zabawie powodują wzrost w psie pewność siebie, co uruchamia produkcje między innymi testosteronu, który wpływa na zmniejszenie zachowań agresywnych. Zabawa to także sposób pobudzania ścieżek nerwowych, a za tym idącą poprawa pamięci oraz uruchomienie szlaków uczenia się. Pod kątem sprawności fizycznej zabawa jest jednym ze sposobów na trening kondycyjno-wytrzymałościwo-zręcznościowy. Zabawa uruchamia naturalne instynkty oraz aktywuje łańcuch łowiecki, dzięki czemu pies uczy się: myśleć w bodźcu, kontrolować w pobudzeniu, a także zdobywa umiejętność płynnego przechodzenie między stanem aktywnym a biernym.

👍 Co ważne, zabawa poprawia nastrój i samopoczucie wskutek wytwarzanych w organizmie hormonów, takich jak:
🍀 endorfiny – znane jako hormon szczęścia, charakteryzujące się właściwościami przeciwbólowymi,
☺️ serotonina – która wywołuje stan zadowolenia i szczęście,
💚 oksytocyna – odpowiedzialna za wzmacnianie więzi i tworzenie zaufania,
dopamina – która usprawnia przepływ impulsów nerwowych,
💣 oraz tak zwane hormony stresu: kortyzol, adrenalina i noradrenalina, które wytwarzane w odpowiednich ilościach mają właściwości motywujące do działania.

Świadomość, iż zabawa przynosi tyle korzyści sprawia, że bardzo nam na niej zależy. Niekiedy ZA BARDZO. Pragniemy, aby pies się z nami bawił co jest piękne. Lecz kiedy chcemy tego za bardzo to aktywujemy ukryte nakłady nadmiernego zaangażowanie, objawiające się nadmierną aktywnością z naszej strony oraz użyciem dużej ilości siły w przeciąganiu sznura lub starannością w jak najdalsze rzucanie piłki… Kiedy to właśnie trzeba wykazać się często delikatnością i subtelnością. Tak, żeby nie być zbyt intensywnym, gwałtownym oraz napastliwym w stosunku do psa. Niekiedy zachęcać i wkręcać psa w zabawę, ale z wyczuciem, aby go nie przytłoczyć swoim ciałem, ruchami, dźwiękami, słowotokiem.

Zabawa nie służy temu, żeby zamęczyć psa albo pokazać psu swoją wyższość czy też dominacje, wyszarpując zabawkę z pyska lub prowokując sytuacje, w których pies na żaden sposób nie może zdobyć zabawki.
🐾 Przyjemna i dobra zabawa to taka, która trwa stosunkowo krótko. Opiera się na komunikacji i zasadach fair play, czyli dzieleniu oraz wspólnym działaniu, gdzie to pies jest stroną aktywniejszą oraz wygrywającą. Powinna charakteryzować się równowagą i harmonią. Dlatego też człowiek jak i pies może być inicjatorem zabawy. Zabawa to kolejna możliwość oddania psu kontroli, czas zaspokojenia potrzeb, instynktownych zachowań oraz zbierania doświadczeń.
👌 Warto poświęcić czas i energię na obserwacje psa, poznanie jego zwyczajów, upodobań, preferowanych sposobów zabawy oraz nauczenia się zabawy z własnym psem. Istnieją ogólne zasady, które pomagają w budowaniu zabawy. Trzeba jednak pamiętać, że każdy pies jest inny, przez co mogą pojawiać się różnice w rodzaju zabawki, dynamice ruchów, ustawieniu ciała i tak dalej.

Bawcie się ze swoimi psami! Czerpie z tego radość, na pełnym luzie, bez ciśnienia oraz presji i przejmowania się opinią innych, nawet jeśli trzeba się turlać po trawie wśród szarpaków.

Relacja jaką tworzycie z psem jest nieskończenie cenniejsza 💛
Co Twój pies chce Ci powiedzieć? O psiej komunikacji cz.1

Co Twój pies chce Ci powiedzieć? O psiej komunikacji cz.1

Przeanalizujmy tutaj różne dźwięki, które wydobywają z siebie psy i ich znaczenia Psy, choć nie potrafią mówić w ludzkim języku, doskonale komunikują swoje emocje i intencje poprzez mowę ciała oraz wokalizację. Dźwięki, jakie wydają, pełnią kluczową rolę w ich...

Jak neurotypowość wpływa na emocje i reakcje twojego psa?

Jak neurotypowość wpływa na emocje i reakcje twojego psa?

Czym jest neurotypowość? Neurotypowość to termin wywodzący się z psychologii i neurologii, odnoszący się do typowych wzorców funkcjonowania mózgu, przetwarzania bodźców oraz interakcji ze światem. U ludzi pojęcie to stosuje się głównie w kontekście zaburzeń...

Sprawdź, jakim typem osobowości jest twój pies!

Sprawdź, jakim typem osobowości jest twój pies!

Czym jest osobowość? Osobowość to zbiór trwałych cech i wzorców zachowań, które determinują sposób, w jaki jednostka reaguje na otaczający ją świat. W psychologii człowieka osobowość jest przedmiotem intensywnych badań i opiera się na ugruntowanych modelach, takich...

Czy Twój pies jest reaktywny? Sprawdź, jak mu pomóc!

Czy Twój pies jest reaktywny? Sprawdź, jak mu pomóc!

Emocjonalny rollercoaster Wyobraź sobie spacer w słoneczny dzień. Masz nadzieję na chwilę spokoju i relaksu z Twoim psem. Nagle zza rogu wyłania się inny pies, rowerzysta lub biegacz. Twój pies napina się, zaczyna szczekać, skakać na smyczy, a Ty czujesz, jak...

Specjalistyczna wiedza, indywidualne podejście i wsparcie mentalne podczas drogi budowania relacji z Twoim psem.

Co nie co o mnie:

Nazywam się Michalina Stolińska.

Jestem dyplomowaną trenerką, zoopsychologiem i instruktorką rally-o. Obecnie uczestniczę w kursie instruktorskim Pro-Canine.

Najbardziej cenię życie z psami tak po prostu i ich fascynującej komunikacji. Uważam, że życie w zgodzie z psem opiera się na relacji, zrozumieniu, wyborze oraz zaufaniu. Nieustannie zdobywana wiedza pozwala mi profesjonalnie i holistycznie podejść do pracy z psami przy użyciu metod bez użycia przemocy. Swoją wiedzą na bieżąco aktualizuję w czasie kursów, seminariów, szkoleń i wykładów związanych z szeroko pojętą tematyką psów, psich sportów, komunikacją i relacją psio-ludzką, psychologią oraz kynologią.

Przez 9 lat miałam szczęście bycia przyjaciółką berneńskiego psa pasterskiego – Astra, będącego symbolem mojej miłości do dużych psów. Właśnie dzięki niemu ,,zeszłam na psy” oraz zaczęłam zagłębiać tematykę związaną z psami oraz próbować różnych aktywności, a także spojrzeń na świat oczami psa.

Aktualnie jestem przewodniczką hovawart – Brego, który jest nowym życiowym wyzwaniem oraz powodem poszukiwania nowych metod pracy.
Przez najbliższych jestem postrzegana jako osoba zawsze uśmiechnięta, tryskająca optymizmem z nieskończonymi pokładami energii i miłością do czekolady.