Zabawa, ah, zabawa

ZABAWA

nie zawsze jest oczywistą aktywnością pojawiającą się w relacji pies – człowiek…

Wynika to z faktu, iż wszystko zaczyna się w głowie. Poprzez zabawę poznajemy siebie nawzajem i tworzymy więź. Jednakże, aby w ogóle do tej aktywności doszło to między osobnikami musi być pewna relacja. Inaczej nie dojdzie do zabawy społecznej, ale do zwykłych mechanicznych zachowań.

Do prawdziwej zabawy między dwoma osobnikami dochodzi w momencie, gdy ich umysły zgrają się i połączą ze sobą.
Dlatego zabawa jest trudna.

U małych szczeniaczków zabawa z rodzeństwem lub członkami stada jest czymś naturalnym, ponieważ jest to sposób na rozładowanie energii oraz budowanie kompetencji społecznych i komunikacji. W okresie szczeniakowych zabaw dochodzi do inhibicji gryzienia, czyli zahamowania gryzienia, a także poznawania swoich możliwości.

U dorosłych psów zabawa również odgrywa ważną rolę. Podczas zabawy pies tworzy strategie radzenia sobie, to jest umiejętności dostosowania zachowania do sytuacji. Ponadto zwycięstwa w zabawie powodują wzrost w psie pewność siebie, co uruchamia produkcje między innymi testosteronu, który wpływa na zmniejszenie zachowań agresywnych. Zabawa to także sposób pobudzania ścieżek nerwowych, a za tym idącą poprawa pamięci oraz uruchomienie szlaków uczenia się. Pod kątem sprawności fizycznej zabawa jest jednym ze sposobów na trening kondycyjno-wytrzymałościwo-zręcznościowy. Zabawa uruchamia naturalne instynkty oraz aktywuje łańcuch łowiecki, dzięki czemu pies uczy się: myśleć w bodźcu, kontrolować w pobudzeniu, a także zdobywa umiejętność płynnego przechodzenie między stanem aktywnym a biernym.

👍 Co ważne, zabawa poprawia nastrój i samopoczucie wskutek wytwarzanych w organizmie hormonów, takich jak:
🍀 endorfiny – znane jako hormon szczęścia, charakteryzujące się właściwościami przeciwbólowymi,
☺️ serotonina – która wywołuje stan zadowolenia i szczęście,
💚 oksytocyna – odpowiedzialna za wzmacnianie więzi i tworzenie zaufania,
dopamina – która usprawnia przepływ impulsów nerwowych,
💣 oraz tak zwane hormony stresu: kortyzol, adrenalina i noradrenalina, które wytwarzane w odpowiednich ilościach mają właściwości motywujące do działania.

Świadomość, iż zabawa przynosi tyle korzyści sprawia, że bardzo nam na niej zależy. Niekiedy ZA BARDZO. Pragniemy, aby pies się z nami bawił co jest piękne. Lecz kiedy chcemy tego za bardzo to aktywujemy ukryte nakłady nadmiernego zaangażowanie, objawiające się nadmierną aktywnością z naszej strony oraz użyciem dużej ilości siły w przeciąganiu sznura lub starannością w jak najdalsze rzucanie piłki… Kiedy to właśnie trzeba wykazać się często delikatnością i subtelnością. Tak, żeby nie być zbyt intensywnym, gwałtownym oraz napastliwym w stosunku do psa. Niekiedy zachęcać i wkręcać psa w zabawę, ale z wyczuciem, aby go nie przytłoczyć swoim ciałem, ruchami, dźwiękami, słowotokiem.

Zabawa nie służy temu, żeby zamęczyć psa albo pokazać psu swoją wyższość czy też dominacje, wyszarpując zabawkę z pyska lub prowokując sytuacje, w których pies na żaden sposób nie może zdobyć zabawki.
🐾 Przyjemna i dobra zabawa to taka, która trwa stosunkowo krótko. Opiera się na komunikacji i zasadach fair play, czyli dzieleniu oraz wspólnym działaniu, gdzie to pies jest stroną aktywniejszą oraz wygrywającą. Powinna charakteryzować się równowagą i harmonią. Dlatego też człowiek jak i pies może być inicjatorem zabawy. Zabawa to kolejna możliwość oddania psu kontroli, czas zaspokojenia potrzeb, instynktownych zachowań oraz zbierania doświadczeń.
👌 Warto poświęcić czas i energię na obserwacje psa, poznanie jego zwyczajów, upodobań, preferowanych sposobów zabawy oraz nauczenia się zabawy z własnym psem. Istnieją ogólne zasady, które pomagają w budowaniu zabawy. Trzeba jednak pamiętać, że każdy pies jest inny, przez co mogą pojawiać się różnice w rodzaju zabawki, dynamice ruchów, ustawieniu ciała i tak dalej.

Bawcie się ze swoimi psami! Czerpie z tego radość, na pełnym luzie, bez ciśnienia oraz presji i przejmowania się opinią innych, nawet jeśli trzeba się turlać po trawie wśród szarpaków.

Relacja jaką tworzycie z psem jest nieskończenie cenniejsza 💛
Testy osobowościowe szczeniaków

Testy osobowościowe szczeniaków

Testy osobowościowe szczeniaków, zwane też testami psychologicznymi czy też psychicznymi, przeprowadza się w celu wstępnej oceny osobowości psa oraz zaobserwować pewne skłonności szczeniaka, które mogą wpływać na kształtowanie osobowości dorosłego psa. Po co? Testy...

Psie obowiązki

Psie obowiązki

Pies MUSI Być odwoływalny zawsze! - Dobrze, zgadzam się, że to ważna umiejętność, ale pomysł, czy w każdej sytuacji? W chwili, gdy akurat podbiega do niego inny pies to twój pies naprawdę musi ,,odwrócić się na piecie" w te pędy gnać do Ciebie, ryzykując tym samym...

Home office z psem

Home office z psem

Z jednej strony dobry humor, zaś z drugiej wewnętrzny niepokój człowieka. Dlaczego tak skrajne uczucia? Radość z możliwości posiadania najlepszego przyjaciela i fabryki endorfin pod ręką, ale niepokój czy nie dostaje za mało uwagi i przestanie nas kochać bądź też czy...

Stop! MANDAT!

Stop! MANDAT!

Mandat. Co poczułeś/poczułaś słysząc to słowo Jaką wywołało to w Tobie emocje? W wielkim uproszczeniu najczęściej pojawia się napięcie w ciele i wkracza strach wymieszany ze złością. Do tego z chęcią dołącza się pobudzenie, bunt i z czasem rezygnacja. Brzmi mało...

Pies i auto

Pies i auto

Życie psa trenera i psa sportowca to w sporej części życie w aucie. Auto staje się nie tylko środkiem transportu na treningi, seminaria i szkolenia, ale przede wszystkim zaczyna pełnić funkcję miejsca ODPOCZYNKU. Co jeśli pies podróżujący często autem całkowicie go...

To ruszamy

To ruszamy

Zrób formę na wczoraj, czyli spacery, treningi i inne aktywności w ultra full maxi pakiecie. Dlaczego teraz jest zwiększona ilość ruchu? - Ponieważ jest pogoda ładna pogoda. Dlaczego jest ładna pogoda? - Ponieważ świeci letnie słońce. Co idzie w parze z dużą ilością...

Problem behawioralny

Problem behawioralny

Bez podchodów i owijania w bawełnę: ,,Problemy behawioralne’’ są wynikiem nieprzewidywalności zachowania przewodnika w oczach psa. Zapewne niejednokrotnie słyszałaś/eś, że należy uważać w kontaktach ze zwierzętami, ponieważ są nieprzewidywalne. Dlatego też trzeba...

Mentalny deszcz

Mentalny deszcz

Kilka godzin opadów deszczu i natura ożyła Las wiosną pięknie pokazuje jak sprzyjające warunki wpływają na rozkwit tego co najwspanialsze a ukryte A czy Ty stwarzasz korzystne warunki do rozwoju swojemu psu W każdym psie drzemie potencjał i dobro. Wystarczy spojrzeć w...

Czy pies potrafi czytać w myślach?

Czy pies potrafi czytać w myślach?

PALEC WŁADZY W domu pojawia się nowy domownik: mały słodki szczeniaczek lub adoptowany już dorosły pies. Pies to ogrom szczęścia, ale również oczekiwań. Odruchowo większość ludzi myśli, że jeśli pomacha się palcem przed nosem psa to ten magicznie zrozumie, że “nu, nu,...

Specjalistyczna wiedza, indywidualne podejście i wsparcie mentalne podczas drogi budowania relacji z Twoim psem.

Co nie co o mnie:

Nazywam się Michalina Stolińska.

Jestem dyplomowaną trenerką, zoopsychologiem i instruktorką rally-o. Obecnie uczestniczę w kursie instruktorskim Pro-Canine.

Najbardziej cenię życie z psami tak po prostu i ich fascynującej komunikacji. Uważam, że życie w zgodzie z psem opiera się na relacji, zrozumieniu, wyborze oraz zaufaniu. Nieustannie zdobywana wiedza pozwala mi profesjonalnie i holistycznie podejść do pracy z psami przy użyciu metod bez użycia przemocy. Swoją wiedzą na bieżąco aktualizuję w czasie kursów, seminariów, szkoleń i wykładów związanych z szeroko pojętą tematyką psów, psich sportów, komunikacją i relacją psio-ludzką, psychologią oraz kynologią.

Przez 9 lat miałam szczęście bycia przyjaciółką berneńskiego psa pasterskiego – Astra, będącego symbolem mojej miłości do dużych psów. Właśnie dzięki niemu ,,zeszłam na psy” oraz zaczęłam zagłębiać tematykę związaną z psami oraz próbować różnych aktywności, a także spojrzeń na świat oczami psa.

Aktualnie jestem przewodniczką hovawart – Brego, który jest nowym życiowym wyzwaniem oraz powodem poszukiwania nowych metod pracy.
Przez najbliższych jestem postrzegana jako osoba zawsze uśmiechnięta, tryskająca optymizmem z nieskończonymi pokładami energii i miłością do czekolady.