Stop! MANDAT!

Mandat.

Co poczułeś/poczułaś słysząc to słowo❓🤔

Jaką wywołało to w Tobie emocje? 🤯

W wielkim uproszczeniu najczęściej pojawia się napięcie w ciele i wkracza strach wymieszany ze złością. Do tego z chęcią dołącza się pobudzenie, bunt i z czasem rezygnacja. Brzmi mało przyjemnie. Dzieje się tak, ponieważ mandat jest dokumentem wystawianym za nieprzestrzeganie przepisów prawa dlatego ciągnie za sobą negatywne konsekwencje. Świadomość, że on istnieje bądź też doświadczenie jego na własnej skórze ma za zadanie zmniejszyć prawdopodobieństwo powtarzania zabronionych przez przepisy prawa czynów.

Jednakże czy mimo istnienia, a nawet otrzymania na przykład mandatu karnego za zbyt szybką jazdę samochodem, jeździsz przepisowo? A może jedynie czego się nauczyłaś/nauczyłeś to, aby używać aplikacji, która podpowie Ci gdzie należy zwolnić, bo może być fotoradar?

Tak działają kary, które wiążą się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Nie modyfikują zachowania we wszystkich sytuacji, w których ono się pojawia lub mogłoby być prezentowane, a już na pewno nie zachęcają do oferowania tego lepszego zachowania tak zwyczajnie dla przyjemności. Uczą jedynie, aby unikać sytuacji, w których pojawiła się kara.

Pomimo świadomości, że same kary całkowicie nie rozwiązują problemu, a ponadto są nieprzyjemne to jednak właśnie karanie przychodzi z większą łatwością. Taka ponoć jest natura ludzka. Tylko, że wszystko skądś się bierze. Nigdy nic nie jest tylko czarne lub białe. Człowiek ma tendencje do zauważania w większym stopniu negatywnych rzeczy, ponieważ wzbudzają one złość i frustrację, a dodatkowo zaburzają poczucie kontroli. Chcąc nakarmić sumienie oraz dać upust emocjom wymierzana jest kara.

Częstym odbiorcą kar jest niestety PIES 😟

Jak musi się czuć pies, który kilka razy dziennie dostaję mandat karny… Może jeszcze walczyć bądź odreagowywać stres na otoczeniu albo starać się unikać lub już w kompletnej bezradności wejść w tryb obojętności.

☀ Jednakże jeśli jest czarne to jest i białe, istnieje minus to ale i plus, a jak jest coś negatywnego to na pewno jest też coś pozytywnego – POZYTYWNY MANDAT❗

Pozytywny mandat to zwrócenie uwagi na zachowanie pozytywne, nawet drobne, będące zaczątkiem czegoś wielkiego i pięknego, ale i również te już rozbudowane, godne podziwu, pochwały oraz nagrody. Docenienie, a ponadto utwierdzenie w dobrym postępowaniu. Co więcej, zmotywowanie do powtarzania oraz oferowania więcej i więcej, aby dostawać jeszcze więcej i więcej pozytywnych mandatów. W ten sposób nakręca się koło pozytywnej energii, która buduje dobre samopoczucie.

Wolisz dla swojego psa być złym policjantem, który doszukuje się okazji do wystawiania kar i zamknięcia w ryzach, czy dobrym policjantem, który wskazuję dobry kierunek myślenia, działania oraz lepszego samopoczucia? 😏

Ja już wybrałam. Zdecydowanie druga opcja.

A Ty❓

Jak neurotypowość wpływa na emocje i reakcje twojego psa?

Jak neurotypowość wpływa na emocje i reakcje twojego psa?

Czym jest neurotypowość? Neurotypowość to termin wywodzący się z psychologii i neurologii, odnoszący się do typowych wzorców funkcjonowania mózgu, przetwarzania bodźców oraz interakcji ze światem. U ludzi pojęcie to stosuje się głównie w kontekście zaburzeń...

Sprawdź, jakim typem osobowości jest twój pies!

Sprawdź, jakim typem osobowości jest twój pies!

Czym jest osobowość? Osobowość to zbiór trwałych cech i wzorców zachowań, które determinują sposób, w jaki jednostka reaguje na otaczający ją świat. W psychologii człowieka osobowość jest przedmiotem intensywnych badań i opiera się na ugruntowanych modelach, takich...

Co Twój pies chce Ci powiedzieć? O psiej komunikacji cz.1

Co Twój pies chce Ci powiedzieć? O psiej komunikacji cz.1

Przeanalizujmy tutaj różne dźwięki, które wydobywają z siebie psy i ich znaczenia Psy, choć nie potrafią mówić w ludzkim języku, doskonale komunikują swoje emocje i intencje poprzez mowę ciała oraz wokalizację. Dźwięki, jakie wydają, pełnią kluczową rolę w ich...

Czy Twój pies jest reaktywny? Sprawdź, jak mu pomóc!

Czy Twój pies jest reaktywny? Sprawdź, jak mu pomóc!

Emocjonalny rollercoaster Wyobraź sobie spacer w słoneczny dzień. Masz nadzieję na chwilę spokoju i relaksu z Twoim psem. Nagle zza rogu wyłania się inny pies, rowerzysta lub biegacz. Twój pies napina się, zaczyna szczekać, skakać na smyczy, a Ty czujesz, jak...

Specjalistyczna wiedza, indywidualne podejście i wsparcie mentalne podczas drogi budowania relacji z Twoim psem.

Co nie co o mnie:

Nazywam się Michalina Stolińska.

Jestem dyplomowaną trenerką, zoopsychologiem i instruktorką rally-o. Obecnie uczestniczę w kursie instruktorskim Pro-Canine.

Najbardziej cenię życie z psami tak po prostu i ich fascynującej komunikacji. Uważam, że życie w zgodzie z psem opiera się na relacji, zrozumieniu, wyborze oraz zaufaniu. Nieustannie zdobywana wiedza pozwala mi profesjonalnie i holistycznie podejść do pracy z psami przy użyciu metod bez użycia przemocy. Swoją wiedzą na bieżąco aktualizuję w czasie kursów, seminariów, szkoleń i wykładów związanych z szeroko pojętą tematyką psów, psich sportów, komunikacją i relacją psio-ludzką, psychologią oraz kynologią.

Przez 9 lat miałam szczęście bycia przyjaciółką berneńskiego psa pasterskiego – Astra, będącego symbolem mojej miłości do dużych psów. Właśnie dzięki niemu ,,zeszłam na psy” oraz zaczęłam zagłębiać tematykę związaną z psami oraz próbować różnych aktywności, a także spojrzeń na świat oczami psa.

Aktualnie jestem przewodniczką hovawart – Brego, który jest nowym życiowym wyzwaniem oraz powodem poszukiwania nowych metod pracy.
Przez najbliższych jestem postrzegana jako osoba zawsze uśmiechnięta, tryskająca optymizmem z nieskończonymi pokładami energii i miłością do czekolady.