PSIA ŁAPA
Dokładnie stopa, czyli doskonale zorganizowany układ tkanek, mięśni, więzadeł oraz kości.
Pies jest istotą poruszająca się na palcach, stąd posiada opuszki palcowe, śródręczowe oraz nadgarstkowe. To one są odpowiedzialne amortyzacje kości i stawów podczas skoków oraz hamowania, a także za wyczuwanie rodzaju podłoża, ukształtowania terenu i temperaturę. Pomagają poruszać się po różnych nawierzchniach. Ze względu na swoją budowę bardzo wolno tracą ciepło, stąd chronią przed chłodem. W nich też zawarte są gruczoły potowe, które pozwalają regulować temperaturę. Grubość opuszek jest zależna od rasy oraz nawierzchni po jakich porusza się pies.
Pies nie lubi, gdy dotyka się jego łap. Jednakże przyzwyczajony do dotyku może zaufanym osobom pozwolić nawet na masaż, który działa relaksująco, jak również poprawia krążenie.
Każda psia stopa składa się z czterech palców. Niekiedy w tylnych kończynach pojawiają się wilcze pazury, które są pozostałością po wilczych przodkach. U psów ras dowodnych można spotkań błonę między palcami.
Palce zakończone są pazurami, które w przeciwieństwie do ludzkich paznokci mają bardziej skomplikowana budowę. Od zewnętrznej strony pazur jest pokryty twarda płytka rogową, zaś od dołu znajduje się jasna, wąska tkanka – podeszwa. Pazury u psów są ukrwione i unaczynione, dlatego też należy być ostrożnym podczas ich pielęgnacji.
Nagła zmiana zachowania u naszego psa może być spowodowana jakimiś zmianami w łapach, na przykład źdźbłem trawy między palcami, przecięta poduszką, połamanym lub wyrwanym pazurem. Zawsze należy sprawdzić wszystkie możliwości, ponieważ pies nie zawsze prezentuje jakiś problem kulawizną i bolesnością.