,,Pies niejadek”
A może raczej nudny właściciel? A hierarchia priorytetów?
Są psy, które za jedzenie zrobią wszystko, a są takie, dla których są rzeczy ważne i ważniejsze w zależności od sytuacji. Jedno jest pewne: jedzenie to podstawowa potrzeba psa. Stąd jeśli pies nie je to może z naszej winy.
⬇️
Oczekujemy, że pies za suchego nudnego chrupka zrobi wszystko. Odwoła się od suczki w cieczce czy zrezygnuje z pobudzającej pogoni za sarną. Tymczasem są sytuacje, kiedy to żarełko spada na ostatni plan.
‼️ Tak, trzeba być wyrozumiałym.!! Przecież wszystkiego jedzeniem nie załatwimy!!! Jeżeli pies nie chce z nami współpracować w jakieś sytuacji, a co dopiero jeść, to znaczy, że to my musimy się zastanowić nad tym co się zadziało. Nic nie dzieje się bez przyczyny. To EMOCJE i potrzeby decydują o zachowaniu. Pies w stresie, wrzucony w zbyt trudną sytuację na pewno nie będzie myślał o jedzeniu, ale raczej o strategii przetrwania i wyjścia z sytuacji. Jednakże czasami potrzebujemy wzmocnienie w pracy z psem. Zachowania społeczne jedzeniem się nie zrobią, ale szczegóły w treningu nie zawsze da się wypracować na zabawkę, więc…
🐾 Przede wszystkim nim powiemy, że jedzenie nie jest motywatorem dla psa to sprawdźmy wszystko, dosłownie wszystko, nawet rzeczy nie przychodzące nam do głowy, które mogłyby być atrakcyjne dla psa (oraz oczywiście zdatne do jedzenia).
🐾 Ważne jest również dostosowywanie smaczków do poziomu trudności zadania, rozproszeń, sytuacji. Suchy chrupek w domu może jest skarbem, ale w ruchliwym parku możemy tylko pomarzyć.
🐾 Ciekawe podanie, czyli trzeba umieć dobrze ,,sprzedać” smaki psu. Wedle zasad, że to czym inni się zachwycają może jest godne zainteresowania to może już będziemy mieli uwagę psa, a ponadto to co zdobyte smakuje lepiej. Tu uwaga: bez przesady! Podążanie za dłonią i wyjadanie z niej jest super o ile pies jest zdobywca z sukcesem, a nie ciągle nieuchwytnym skarbem, bo efekt pracy będzie przeciwny od oczekiwanego.