Niezwykłość psiej łapy

PSIA ŁAPA

Dokładnie stopa, czyli doskonale zorganizowany układ tkanek, mięśni, więzadeł oraz kości.

Pies jest istotą poruszająca się na palcach, stąd posiada opuszki palcowe, śródręczowe oraz nadgarstkowe. To one są odpowiedzialne amortyzacje kości i stawów podczas skoków oraz hamowania, a także za wyczuwanie rodzaju podłoża, ukształtowania terenu i temperaturę. Pomagają poruszać się po różnych nawierzchniach. Ze względu na swoją budowę bardzo wolno tracą ciepło, stąd chronią przed chłodem. W nich też zawarte są gruczoły potowe, które pozwalają regulować temperaturę. Grubość opuszek jest zależna od rasy oraz nawierzchni po jakich porusza się pies.

Pies nie lubi, gdy dotyka się jego łap. Jednakże przyzwyczajony do dotyku może zaufanym osobom pozwolić nawet na masaż, który działa relaksująco, jak również poprawia krążenie.

Każda psia stopa składa się z czterech palców. Niekiedy w tylnych kończynach pojawiają się wilcze pazury, które są pozostałością po wilczych przodkach. U psów ras dowodnych można spotkań błonę między palcami.

Palce zakończone są pazurami, które w przeciwieństwie do ludzkich paznokci mają bardziej skomplikowana budowę. Od zewnętrznej strony pazur jest pokryty twarda płytka rogową, zaś od dołu znajduje się jasna, wąska tkanka – podeszwa. Pazury u psów są ukrwione i unaczynione, dlatego też należy być ostrożnym podczas ich pielęgnacji.

Nagła zmiana zachowania u naszego psa może być spowodowana jakimiś zmianami w łapach, na przykład źdźbłem trawy między palcami, przecięta poduszką, połamanym lub wyrwanym pazurem. Zawsze należy sprawdzić wszystkie możliwości, ponieważ pies nie zawsze prezentuje jakiś problem kulawizną i bolesnością.

Co Twój pies chce Ci powiedzieć? O psiej komunikacji cz.1

Co Twój pies chce Ci powiedzieć? O psiej komunikacji cz.1

Przeanalizujmy tutaj różne dźwięki, które wydobywają z siebie psy i ich znaczenia Psy, choć nie potrafią mówić w ludzkim języku, doskonale komunikują swoje emocje i intencje poprzez mowę ciała oraz wokalizację. Dźwięki, jakie wydają, pełnią kluczową rolę w ich...

Jak neurotypowość wpływa na emocje i reakcje twojego psa?

Jak neurotypowość wpływa na emocje i reakcje twojego psa?

Czym jest neurotypowość? Neurotypowość to termin wywodzący się z psychologii i neurologii, odnoszący się do typowych wzorców funkcjonowania mózgu, przetwarzania bodźców oraz interakcji ze światem. U ludzi pojęcie to stosuje się głównie w kontekście zaburzeń...

Sprawdź, jakim typem osobowości jest twój pies!

Sprawdź, jakim typem osobowości jest twój pies!

Czym jest osobowość? Osobowość to zbiór trwałych cech i wzorców zachowań, które determinują sposób, w jaki jednostka reaguje na otaczający ją świat. W psychologii człowieka osobowość jest przedmiotem intensywnych badań i opiera się na ugruntowanych modelach, takich...

Czy Twój pies jest reaktywny? Sprawdź, jak mu pomóc!

Czy Twój pies jest reaktywny? Sprawdź, jak mu pomóc!

Emocjonalny rollercoaster Wyobraź sobie spacer w słoneczny dzień. Masz nadzieję na chwilę spokoju i relaksu z Twoim psem. Nagle zza rogu wyłania się inny pies, rowerzysta lub biegacz. Twój pies napina się, zaczyna szczekać, skakać na smyczy, a Ty czujesz, jak...

Specjalistyczna wiedza, indywidualne podejście i wsparcie mentalne podczas drogi budowania relacji z Twoim psem.

Co nie co o mnie:

Nazywam się Michalina Stolińska.

Jestem dyplomowaną trenerką, zoopsychologiem i instruktorką rally-o. Obecnie uczestniczę w kursie instruktorskim Pro-Canine.

Najbardziej cenię życie z psami tak po prostu i ich fascynującej komunikacji. Uważam, że życie w zgodzie z psem opiera się na relacji, zrozumieniu, wyborze oraz zaufaniu. Nieustannie zdobywana wiedza pozwala mi profesjonalnie i holistycznie podejść do pracy z psami przy użyciu metod bez użycia przemocy. Swoją wiedzą na bieżąco aktualizuję w czasie kursów, seminariów, szkoleń i wykładów związanych z szeroko pojętą tematyką psów, psich sportów, komunikacją i relacją psio-ludzką, psychologią oraz kynologią.

Przez 9 lat miałam szczęście bycia przyjaciółką berneńskiego psa pasterskiego – Astra, będącego symbolem mojej miłości do dużych psów. Właśnie dzięki niemu ,,zeszłam na psy” oraz zaczęłam zagłębiać tematykę związaną z psami oraz próbować różnych aktywności, a także spojrzeń na świat oczami psa.

Aktualnie jestem przewodniczką hovawart – Brego, który jest nowym życiowym wyzwaniem oraz powodem poszukiwania nowych metod pracy.
Przez najbliższych jestem postrzegana jako osoba zawsze uśmiechnięta, tryskająca optymizmem z nieskończonymi pokładami energii i miłością do czekolady.