Wyuczona bezradność – czyli co?

Wyuczona bezradność, czyli temat tabu. Zachowanie, które rzadko jest zauważone, a niestety bardzo często idzie w parze ze starymi, tradycyjnymi metodami pracy z psem…

Wyuczona bezradność to stan psychiczny, który powstaje wskutek wystawiania psa na nieprzyjemną sytuację kiedy to pies nie ma możliwości wyjścia czy też ucieczki. Brak swobodnego, samodzielnego regulowania natężenia bodźca, który go przerasta i niemożność uniknięcia sytuacji powoduje wyuczony stan rezygnacji u psa. Pies utrwala sobie, iż jego jakiekolwiek działanie nie przyniesie jakiegokolwiek efektu. Dzieje się tak, gdy pies nie ma kontroli nad sytuacją oraz możliwości działania, jak również żadnych opcji wyboru.

Wyuczona bezradność objawia się biernością, rezygnacją, apatią, obojętnością, jak również depresją. W rezultacie obserwuje się u osobnika trudności w uczeniu się. Przy długotrwałym występowaniu powoduje rozwój chorób, a w skrajnych przypadkach kończy się nawet śmiercią.


Ale…


Nic straconego, ponieważ nigdy nie jest za późno na zmiany. Wystarczy obserwacja, czujność i wrażliwość, żaby poznanie granice naszego psa. Należy umożliwiać psu prezentowanie emocji. Tych negatywnych oraz pozytywnych. Chociaż w wielu sytuacjach nie jest to łatwe, bo człowiek ma tendencję do kontrolowania. Jednakże warto włożyć trochę serca, pracy, poświęcenia oraz czasu na zrozumienie psa. Dzięki temu zbudujemy relację opartą na zaufaniu i komunikacji, przez co łatwiej będzie psu stawiać czoła trudnym sytuacjom bez uszczerbku na zdrowiu psychicznym i fizycznym.

Na zdjęciu jedna z częstych sytuacji spotykanych jeszcze w obecnych czasach, kiedy nikt się nie zastanawia co dzieje się z psem i w jaki sposób został tego nauczony. Nie jest to obraz grzecznego psa, ale psa zrezygnowanego.

Otwórzmy oczy!

Co Twój pies chce Ci powiedzieć? O psiej komunikacji cz.1

Co Twój pies chce Ci powiedzieć? O psiej komunikacji cz.1

Przeanalizujmy tutaj różne dźwięki, które wydobywają z siebie psy i ich znaczenia Psy, choć nie potrafią mówić w ludzkim języku, doskonale komunikują swoje emocje i intencje poprzez mowę ciała oraz wokalizację. Dźwięki, jakie wydają, pełnią kluczową rolę w ich...

Jak neurotypowość wpływa na emocje i reakcje twojego psa?

Jak neurotypowość wpływa na emocje i reakcje twojego psa?

Czym jest neurotypowość? Neurotypowość to termin wywodzący się z psychologii i neurologii, odnoszący się do typowych wzorców funkcjonowania mózgu, przetwarzania bodźców oraz interakcji ze światem. U ludzi pojęcie to stosuje się głównie w kontekście zaburzeń...

Sprawdź, jakim typem osobowości jest twój pies!

Sprawdź, jakim typem osobowości jest twój pies!

Czym jest osobowość? Osobowość to zbiór trwałych cech i wzorców zachowań, które determinują sposób, w jaki jednostka reaguje na otaczający ją świat. W psychologii człowieka osobowość jest przedmiotem intensywnych badań i opiera się na ugruntowanych modelach, takich...

Czy Twój pies jest reaktywny? Sprawdź, jak mu pomóc!

Czy Twój pies jest reaktywny? Sprawdź, jak mu pomóc!

Emocjonalny rollercoaster Wyobraź sobie spacer w słoneczny dzień. Masz nadzieję na chwilę spokoju i relaksu z Twoim psem. Nagle zza rogu wyłania się inny pies, rowerzysta lub biegacz. Twój pies napina się, zaczyna szczekać, skakać na smyczy, a Ty czujesz, jak...

Specjalistyczna wiedza, indywidualne podejście i wsparcie mentalne podczas drogi budowania relacji z Twoim psem.

Co nie co o mnie:

Nazywam się Michalina Stolińska.

Jestem dyplomowaną trenerką, zoopsychologiem i instruktorką rally-o. Obecnie uczestniczę w kursie instruktorskim Pro-Canine.

Najbardziej cenię życie z psami tak po prostu i ich fascynującej komunikacji. Uważam, że życie w zgodzie z psem opiera się na relacji, zrozumieniu, wyborze oraz zaufaniu. Nieustannie zdobywana wiedza pozwala mi profesjonalnie i holistycznie podejść do pracy z psami przy użyciu metod bez użycia przemocy. Swoją wiedzą na bieżąco aktualizuję w czasie kursów, seminariów, szkoleń i wykładów związanych z szeroko pojętą tematyką psów, psich sportów, komunikacją i relacją psio-ludzką, psychologią oraz kynologią.

Przez 9 lat miałam szczęście bycia przyjaciółką berneńskiego psa pasterskiego – Astra, będącego symbolem mojej miłości do dużych psów. Właśnie dzięki niemu ,,zeszłam na psy” oraz zaczęłam zagłębiać tematykę związaną z psami oraz próbować różnych aktywności, a także spojrzeń na świat oczami psa.

Aktualnie jestem przewodniczką hovawart – Brego, który jest nowym życiowym wyzwaniem oraz powodem poszukiwania nowych metod pracy.
Przez najbliższych jestem postrzegana jako osoba zawsze uśmiechnięta, tryskająca optymizmem z nieskończonymi pokładami energii i miłością do czekolady.