Pies MUSI
Być odwoływalny zawsze! – Dobrze, zgadzam się, że to ważna umiejętność, ale pomysł, czy w każdej sytuacji? W chwili, gdy akurat podbiega do niego inny pies to twój pies naprawdę musi ,,odwrócić się na piecie” w te pędy gnać do Ciebie, ryzykując tym samym zostanie zaatakowanym przed obcego psa? Czasami 3 sekundy w jedną lub druga stronę maga być zbawienne lub tragiczne w skutkach.
Być posłuszny w każdym miejscu! – Zgodzę się z tym, że często lepiej wiemy od psa jak odnaleźć się w ludzkim świecie, jednakże nie jesteśmy jasnowidzami i nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego co się może wydarzyć. Co jeśli obce dziecko niepostrzeżenie z rękoma skierowanymi w stronę głowy psa – lepsze byłoby bezwzględne posłuszeństwo niezrywania siadu z ryzykiem od burknięcia czy zaoferowanie odejścia i uniknięcia konfrontacji?
Bawić się zabawką! – Przyznam, że jest miło pobawić się z psem, na przykład w przeciąganie, ale czy jest to bezwzględnie konieczna umiejętności zawsze i wszędzie? Niekiedy ważniejsze może w danym momencie obserwowanie świata. Gdyby akurat groził Ci nożem zakapturowany nieznajomy to niekoniecznie miałabyś/miałbyś chcieć na pogranie w planszówki (chyba, że po incydencie w ramach odstresowania). Po za tym, jeśli mies musi umieć się bawić to warto by było dowiedzieć się jak dobrze bawić się z psem.
Spać w łóżku! – Nawet, gdy w upalne noce preferuje zimne kafelki, aby uniknąć przegrzania? Wzrost temperatury ciała jest czynnikiem stresogennym, który może skutkować większą wrażliwością, reaktywnością oraz nerwowością psa.
Lubić wszystkie psy! – Aby kogoś lubić to trzeba go poznać. Czy Ty, jako człowiek, masz potrzebę podchodzenia do każdego człowieka, którego spotkasz, aby go poznać? I czy od razu każdy trafia do grona najlepszych przyjaciół? Pies nie musi, a często i nie chce wchodzić z innym psem w bliską interakcje.
I tak można długo wymieniać.
Musi…
Właśnie. Co tak naprawdę pies MUSI?
Abraham Maslowa w 1943 roku przedstawił swoją teorię hierarchii potrzeb, zilustrowaną w formie trójkąta przez Keitha Davisa w 1957 roku, a spopularyzowaną w wersji graficznej dopiero w 1960 roku dzięki Charlesowi McDermindowi.
Piramida zbudowana jest z pięciu poziomu, gdzie podstawę tworzą potrzeby fizjologiczne, i tak kolejno dochodzą potrzeby bezpieczeństwa, następnie miłości i przynależności, dalej szacunku i uznania, z uwieńczeniem w postaci potrzeb samorealizacji.
Według Maslowa w pierwszej kolejności muszą być zaspokajane najniższe, czyli najbardziej podstawowe poziomy potrzeb zanim organizm przekieruje uwagę na zaspokajane potrzeb plasujących się wyżej w hierarchii. Przy czym należy pamiętać, że umysł ma skomplikowana budowę i w jednym czasie potrafi uruchamiać wiele procesów. Wynika z tego, że w skutek różnych motywacji w jednej chwili może kilka poziomów potrzeb być uruchomionych, ale to ich hierarchia będzie narzucała kolejność ich spełniania.
Na podstawie hierarchii potrzeb Maslowa PIES MUSI:
oddychać
jeść
pić
spać
mieć czas na sik pauzę i tzw. dwójeczkę 😉