Jak często ćwiczyć z psem i ile powtórzeń zrobić?
Pytanie, które często słyszę na koniec treningu. I zawsze jest mi tak samo smutno, patrząc w Wasze oczy. Pełne nadziei, zaufania oraz energii do działania, wiedząc, że czasem nie mogę Wam dać jednoznacznej odpowiedzi…
Bo życie nie jest czarno białe.
Zdarzają się dni lepsze i gorsze. Niekiedy trafia się złe samopoczucie, nasze lub psa. Albo złapie choroba. Ponadto nasze życie składa się z codziennych małych chwil, które budują większe wydarzenia. A te mogą mieć znaczący wpływ na stan psychiczny i fizyczna nasz oraz naszego psa. Dlatego musimy być bacznymi obserwatorami świata. Przez co wzrośnie w nas wrażliwość na sygnały wysyłane przez psa. Łatwiej wtedy zrozumieć dlaczego danego dnia, o tej godzinie, w tym miejscu, w tej sytuacji praca z psem idzie nam tak a nie inaczej, dlaczego pojawiło się jakieś zachowaniem. To zaś daje umiejetność wyczucia kiedy skończyć trening lub też czy w ogóle zaczynać. Nauczymy się być elastyczni i umiejętnie dostrojeć się do psa oraz sytuacji.
Zdąża się także, że coś idzie powoli, bardzo powoli, nawet żmudnie, a nagle potrafi zaskoczyć, jakby ktoś nacisnął magiczny przycisk. Wystarczy trochę cierpliwości lub zmiana metody.
Bądź druga opcja, iz rzecz dzieje się bardzo szybko i przychodzi bezproblemowo. Taram!
Każdy z Was ma różne psy. Każdy z Was jest inny. Każdy ma inne doświadczenie, różną ilość czasu i zmienne możliwości. Różne też są problemy, ich intensywność oraz inne elementy do przećwiczenia.
▶️ Dlatego też zrozumcie, że czasem nie chcę, abyście bezwzględnie trzymali się planu treningowego i ram czasowych (choć oczywiście lubię jak słuchacie i stosujecie się do rad), bo niekiedy trzeba coś zmienić, przesunąć i tak dalej.
❕Pamiętacie, iż ta cała przygoda zaczęła się od psów i o nie w tej całej zabawie chodzi. Więc niekiedy chwilowe wyluzowanie, którego akurat potrzebuje pies, ostatecznie może dać lepsze i szybsze efekty.
Jedno jest pewne:
⚠️ Zawsze ćwiczymy wtedy kiedy pies nam pokazuje, że jest gotowy, a my jesteśmy w stanie być 100% dla psa!
📎Ponieważ jeśli oczekujemy od psa pełnego zaangażowania to sami musimy być tu i teraz, a nie myślami i stanem emocjonalnym gdzieś w chmurach, bo pies to wyczuje.
Pamiętajcie: pies jest odbiciem lustrzanym człowieka🐕↔️👨
Na koniec chciałabym, aby nikt w tej całej drodze nie zatracił ważnej zasady, będącej kluczem do osiągnięciu sukcesu –
⭐,,Najpierw życie, a potem trening.”